Sign In

Blog

Nejnovější příspěvky
Výroba střešního stanu

Výroba střešního stanu

Chcete být úplně svobodní v cestování, tak si postavte střešní stan sami. Je to sice pořádná fuška, ale každý průměrný kutil to určitě zvládne. 

Nejsem žádný vyučený řemeslník, ale rád přijímám výzvy, které mi přijdou zajímavé a pro mojí osobu a rodinu praktické. Máme dvě děti a jezdíme v našem IRONMANovi. Chtěl jsem trochu navýšit kapacitu našeho bydlíku, tak padla volba na stan vějířovitého tvaru. Pro náš účel ideální. 

Zda plánujete výrobu střešní stanu, tak se do toho určitě pusťte. Ono to vždy dopadne dobře. 

Nejdřív zjistěte, co byste chtěli za stan, jak tvarově, tak i rozměrově. Já potřeboval stan na VW T4. Moje požadavky byli takové, aby stan zabral pouze polovinu střechy a zbyl prostor ještě na dvě rakve do přední části střechy. Dále jsem potřeboval, aby stan přesahoval na stranu, kde nejsou dveře, abychom měli prostor na toaletu a sprchu. 

Udělal jsem nákres, sehnal základní materiál a pustil se do práce. Dílnu mám u rodičů na chalupě, tak jsem se stavění věnoval o víkendech. Plachtu jsem šil doma v paneláku v kuchyni.

Příští plán je výroba vestavby do VW T4. Tak uvidíme, jak to dopadne a určitě přidám nějaké fotky a tipy.

Přírodě zdar a městu zmar.

Bivaker Fíla

Postup výroby

1) Plánek a předběžné rozměry- v průběhu stavění a šití bylo pár změn 

2) Nákup a shromáždění materiálu – deska voděvzdorná 12mm na podlahu (2 kusy- 150x150cm) , rám (3x hliníková trubka), pant (3mm plech), stanovina, zipy, moskytiéra,  žebřík, 4x hliníková tyč podpůrné nožičky, vruty, latě, panty, hliníkové pásky na připevnění plachty

3) Příprava nářadí a pomůcek- aku vrtačka, sada vrtáků, šroubovák, bruska, horkovzdušná pistole, váleček, kladivo, zalamovací nůž + další vybavení v dílně 

4) Samotná realizace- počet hodin jsem neměřil, ale pár večerů to zabralo 

Materiál na stavbu stanu

Podlaha: lepená deska 12mm (3000x1500mm)

Konstrukce: hliníkové tyče 15mm

Plášť: stanovina gramáž 300g/m2, zipy spacákové, moskytiéra, popruh šířka 2cm, spony umělé 10 ks

Žebřík: hliníkový teleskopická žebřík (220cm)

Panty vějíř: 3mm plech ohnutý, šrouby + samo jistící matky

Krycí plachta: 2,5 x 2,5m plachta z reklamy, 20x motýlky na krycí plachtu, 20x očka na plachtu

Podpůrné nohy: 2x tyč hliník 15 mm, 2x tyč hliník 13mm, 2x pant, 2 x zajišťovací kolík

Další materiál: vruty, 20x hliníkové pásky 1x10cm, 2x pant žebřík 

 

Samotná výroba konstrukce

Výroba střešního stanu

První fáze byla úprava podlahové desky. Rozměr jedné desky byl 1500x1500mm. Dále pak vyříznutí otvoru pro vlez. Navrtání děr na přichycení k příčníkům. Tomu předcházelo důkladné měření na střeše auta.

Výroba úček na připevnění desky k příčníkům. Na každé straně jsem dal tři kusy úček z nerezu (6mm) a uchycené nerezovou destičkou (3mm). 

Druhá fáze výroba pantů na vějíř a následovná montáž. Vytvořil jsem si šablonu a můj šikovný taťka mi s trojky (3mm) plechu ohnull a navrtal podle plánku 4 ks pantů. Dva pravé kusy a dva levé kusy. 

Třetí fáze vytvoření konstrukce z hliníkových trubek o průměru 15 mm a síle 2mm. Ohýbání bylo docela snadné. Ve svěráku jsem si upnul větší průměr trubky a nasunul jsem do něj hliníkovou trubku. Poté jsem naměřil správnou délku a přiměřenou silou ohnul. Druhý ohyb byl složitější v tom, aby byla trubka po ohnutí v jedné rovině, tedy, aby nebal pokroucená do vrtule. Dalo se to zvládnou i bez větších problému jen rukama. Na koncích jsem trubky kladivem rozklepal na placato, aby se lépe šroubovali k pantu.

 

Šití pláště na stan

Měření, kreslení, stříhání, stehování a na závěr šití.

Materiál a pomůcky na šití: křída, metr, špendlíky (pořádně pevné), nůžky (na látku a nic jiného je nepoužívat), šicí stroj, nitě, jehly a dost trpělivosti 🙂

Zvolil jsem variantu pláště uvnitř konstrukce. Zdálo se mi to jako dobrý nápad z důvodu toho, že když se to bude balit, tak stanovina nebude tolik koukat mimo desku. Poté, že se ztratí začátečnické chyby v šití a nejdůležitější, že se bude moci plachta dopínat přes popruhy či gumičky. 

Měření a kreslení na látku bylo celkem v pohodě. Nejdůležitější je mít dobrý metr a křídu na látku, pak to jde samo. Podle plánku jsem udělal 4 kusy plachty (přední, zadní, 2x boční). Poté jsem ho celý sešpendlil a vyzkoušel na konstrukci. Opravil nepatrné detaily v délkách. Vše jsem znovu zvýraznil křídou a postupně našpendlil, nastehoval a sešíval na šicím stroji. Špendlení a stehování zabere nejvíce času, ale když to uděláte pořádně, tak  se vám to při šití vrátí stokrát. 

K šití jsem použil šicí stroj SINGER. je to běžný šicí stroj, který má většina z nás doma. Využil jsem zkušenosti z dětských let, kdy mamka vše šila sama doma, a tak jsem si vzpomínal, jak jsem jí s ochotou pomáhal. Šití mám rád a i když to nejsou dokonalé švy, tak k prvnímu prototypu stanu to nedopadlo špatně. 

Otvory pro větrání a moskytiéru jsem zvolil na každé straně jiné, abych vyzkoušel, co bude lepší. Kruhovitý otvor je ze dvou zipů, které se dají rozepnout s moskytiérou i bez. Trojúhelníkový otvor je lepší v tom, že si můžete udělat větší i menší otvor jako okénko.

Krycí plachta

Výroba střešního stanu

Na krycí plachtu jsem použil vyřazený reklamní baner od kamaráda. Je trochu tužší než např. kamionová plachta, ale byla zadarmo, tak proč ji nevyužít. 

Nejdříve jsem si naměřil požadovaný rozměr. Poté jsem horkovzdušnou pistolí a válečkem udělal tvar podle stanu. V poslední fázi jsem oříznul zalamovacím nožem okraje a rozměřil očka k přichycení. 

Dílo se podařilo

První test se konal na chalupě za bouřky. Rozložil jsem stan a čekal, co s tím udělá vítr a déšť. Konstrukce se osvědčila a stan držel jak přibitý na střeše, tak i celá konstrukce pohromadě. Dále směřoval pohled na plachtu. Po chvilce mi začalo kapat na hlavu, tak jsem hledal selhání 🙂 Chyba byla v švu na nejvrchnější části stanu. Vše jsem vyřešil ještě jednu vrstvou plachty na tropiko. 

A nakonec se můžete pokochat výtvorem. 

No není to paráda.

Tak do toho, dobrodružství nečeká.

Napsat komentář